Óvodatörténet

 

Régi óvoda épületünk    Új óvoda épületünk

 

Az óvoda épülete a fordulat évében, 1990-ben került vissza állami tulajdonból, az Evangélikus Egyházhoz,  igen romos állapotban. Az óvodanyitás gondolata Káposzta Lajos esperes úr ötlete alapján valósult meg, így a rendszerváltást követően az országban elsők között részesíthettünk óvodás korú gyermekeket keresztyén hitre való nevelésben.

A két óvodaalapító óvónő - Frittmann Istvánné (Márta) és Köhlerné Schiszler Ágnes - sok olyan értékőrző programot indított el a nevelési folyamatban, amelyeket hagyományként tisztelünk és ápolunk a mai napig. Az óvoda indításának gondolatától a működési engedély megszerzéséig a szülők és a presbitérium támogatására is szükség volt, akik a mai napig segítségünkre vannak.

Az óvoda indulását 1990. novemberében a Harang című - Családok vallási, kultúrális, társadalmi havilapja is bemutatta:

 

Az újságcikk letölthető (570 KB)

 

 

Kezdetben mindössze kettő csoport volt, de a jelentkezések aránya az óvoda bővítését sürgette. Így 1995-ben megnyílt a harmadik csoport, majd egy év múlva a legkisebbek is helyet kaptak az óvoda falain belül.

Péczka Lászlóné - valamennyiünk Ibolya óvónénije - az Evangélikus Egyházi Óvodában 6 évig tartó pedagógiai munkáját, bölcsességét, keresztyén értékközvetítő szolgálatát példaértékűnek tartjuk.

Jelenleg 100 gyermek élhet együtt családként intézményünkben és a gyülekezet bevonásával ünnepelhet a keresztyén és állami ünnepeinken Luther-rózsával ellátott kis uniformisaikban. A gyermekek oktató-nevelő munkáját 10 óvodapedagógus (óvodavezető, 5 csoportvezető, 2 német nyelv oktató, 2 napközis), 1 pedagógiai asszisztens és 5 dajka végzi (2015. évi adatok).

 

Az első tanév középső csoportja   Az első tanév nagycsoportja

 

Óvodaalapító szülők   Óvodaalapító szülők

 

Mivel, Soltvadkert őslakossága német (würtembergi sváb) származású, ezért fontosnak tartottuk a keresztyén hitre való nevelés mellett a német nyelvvel való játékos ismerkedést már óvodás korban elkezdeni. A játékos nyelvoktatás mellett célunk a hagyományőrzés, illetve a kisebbségi kultúra átörökítése.

Kezdetben ehhez a pedagógiai munkához német nyelvterületről kaptunk segítséget, Linda Schumacher személyében, aki Röthenberg városából érkezett. Egy éven keresztül segítette az óvodában folyó német nyelvi nevelést, így óvodás gyermekeink anyanyelvi szinten sajátíthatták el a német nyelv és kultúra alapjait. A későbbiekben, testvérvárosunk Bodelshausen egyik evangélikus óvodájának óvodapedagógusát, Tanja Priestert fogadtuk intézményünkben, aki néhány hónapot töltött közöttünk.  

Kapcsolatban vagyunk a Bajorországi Evangélikus Egyház oktatási intézményeivel. Így a rendszeres hospitálások alkalmával ismerkedhetünk az új német óvodapedagógiai alapelvekkel és módszerekkel. Éveken át Sabine Wiegmann töltötte be a Magyarországi Evangélikus Egyházi Óvodák koordinátori szerepét.

Több óvónőnk vett már részt németországi továbbképzéseken. Helyi adottságainknak megfelelően néhány ottani pedagógiai elvet mi is beépítettünk módszereinkbe.

 

A családias hangulat és a szülőkkel kialakítandó minél szorosabb kapcsolat érdekében évente több alkalommal tartunk "Szülők szemináriumát", melyen az aktulális ügyek megbeszélésén túl az Esperes Úrtól mindig kapunk lelket építő gondolatokat, a mindennapi életben hasznosítható tanácsokat.

1999 tavasza óta miden évben szervezünk szülők-nevelők bálját, melyen színes műsorral, finom vacsorával, hangulatos zenével várjuk a vendégeket. Már hagyományosan, éjféltájban az óvonőkből és szülőkből álló "tánccsoport" meglepetésben részesíti a résztvevőket. A bál bevételét óvodánk szépítésére, eszközállományának fejlesztésére fordítjuk.

 

Középső- és nagycsoportosaink bajor tánca (2006)   Volt óvodásaink táncbemutatója (2005)  

 

Szülők-nevelők meglepetés tánca (2005)   Óvodánk 15. születésnapi tortája

 

Az óvoda arculatát még a zeneóvodai-, testnevelési-, sakk-  és a logopédiai foglalkozások színesítik. 2014-ben az intézmény megkapta a „Regisztrált Tehetségpont” és „Zöld Óvoda” címet.

2014. október 31-én, a Reformáció ünnepén egy új, modern, kétszintes óvodaépületet adhattunk át a gyermekközösségnek, mely mindenképpen sikertörténet gyülekezetünk, egyházunk és Soltvadkert város történelmében is. Az új falak között innovatív módon, megújult lélekkel végezhetjük munkánkat.

 

Óvodánkban a következő ünnepek váltak hagyománnyá:

  • Tanévnyitó ünnepség: Szeptember második vasárnapján szülők és gyermekek együtt készülnek fel az új tanévre.

  • Avatóünnepség: Az új gyermekek felvétele és az emléklapok átadása Gyermek-Istentisztelet keretében történik, majd az óvodában kis megvendégeléssel zárjuk e jeles napot. Itt öltik fel először magukra Luther-rózsával ellátott kis uniformisaikat.

Avatóünnepség: kiscsoportosok

  • Márton-napi menet: Népszerű családi program lett az estébe hajló Márton - napi menet. Öröm látni, hogy családok együtt sétálnak lámpásokkal a kezükben a templomoknál meg-megállva, majd térnek vissza az óvodába, a kiindulási ponthoz. Itt tartalmas baráti beszélgetéssel folytatódik az együttlét zsíroskenyér és tea fogyasztás mellett, közben az esti szürkületben libavadászatra indulnak az óvodások az ovi udvarán, aprócska kezükben zseblámpákkal.

  • Mindszent: A gyermekek mécses készítésével emlékeznek azokra a szeretteikre, akik már nincsenek közöttünk. A néhány éve elhunyt kis csoporttársukra is megemlékezünk, sírjához ellátogatunk.
  • Advent: A négy Adventi vasárnapon a négy óvodai csoport kis műsorral készül, amit a Gyermek-Istentiszteleten adnak elő (ének, vers, bábjelenet). Az Advent-váró „kiscsizmák” minden napra rejtegetnek a gyermekeknek apró meglepetést karácsonyig.

  • Mikulás: Miklós püspök történetének megismertetésén keresztül énekek és versek – magyar-németnyelvű – tanulásával készülünk fel a megrendezendő ünnepségre.

Megérkezett a Mikulás    Adventi szolgálat    Karácsony a csoportszobában

  • Karácsony: A Találkozás Házában megszervezett ünnepség keretében emlékezünk meg Jézus Krisztus születéséről, melybe a szülőket és hozzátartozóikat is bevonjuk. A szeretet ünnepére a gyerekek ajándékot készítenek szüleiknek. Minden gyermek az általa készített díszekkel díszíti fel a csoportszobája karácsonyfáját. Erre az alkalomra közösen a gyerekekkel mézes süteményeket sütünk.

  • Vízkereszt: Vízkereszt ünnepén gyermekeinkkel Istentiszteleten veszünk részt.

  • Farsang: Már régóta hagyomány nálunk, hogy az óvodai farsangra sajátkezűleg készítenek jelmezt a gyerekek. Ekkor különböző tréfás játékokra, versenyekre kerül sor. Az óvodában sütött farsangi fánk a nap csúcspontja, mellyel a szülőket is megvendégeljük.

Farsang

  • Húsvét: A gyermekekkel ismertetjük a Húsvéti történetet a Biblián keresztül. Húsvét alkalmából kirándulást szervezünk a természetbe, ahol a gyerekek megkeresik az elrejtett ajándékokat. Ismét ajándékot készítünk a szülőknek (tojásfestés, batikolás, stb.). A saját maguk által elkészített képeslapot együtt adjuk fel a Postán.

  • Anyák napja: Csoportonként készülünk énekekkel, versekkel, ajándékkal az Édesanyák felköszöntésére. Istentisztelet keretében kerül sor minderre. Képeslapokat készítünk és postán feladjuk, az Anyák Napi ünnepségre pedig közösen készített finomsággal kedveskedünk az Édesanyáknak.

  • Évzáró ünnepség: Az év során tanult magyar és német versek, dalok felelevenítésével készülünk erre az alkalomra. Az ünnepségre minden családtagot meghívunk, ahol ünnepélyesen búcsúztatjuk az iskolába menő gyermekeket. A templom harangjának hívó szavára bevonulunk a gyerekekkel – vállukon kis tarisznyával – beülve a padokba imádkozunk és énekelünk még egyszer együtt.

Mini csoport évzáró ünnepsége   Évzáró ünnepség   Búcsú az óvó nénitől

  • Bennalvás: Régóta hagyomány, hogy a ballagó nagycsoportosok az utolsó óvodai éjszakát bent töltik az intézményben. Ezzel is biztosítva, hogy emlékek szülessenek és maradandó élményekkel legyenek gazdagabbak a leendő elsősök. Az udvar sötétjében rókavadászatot szervezünk, előtte pedig versenyjátékokat rendezünk.

  • Egyéb ünnepeink: Idősek Világnapján, Reformáció Ünnepén, Idősek karácsonyán,  Német Istentiszteleteken, Lelkésztalálkozókon való szolgálat a gyermekekkel, ahol az óvodások magyarul és németül is megszólalnak imádságokon, verseken, énekeken keresztül.
  • Születésnapi köszöntők: Minden hónap utolsó péntekén felköszöntjük az adott hónapban születésnapjukat ünneplő gyermekeket, akik a csoporttól apró ajándékot és köszöntő dalt kapnak, majd közösen elfogyasztjuk a szülinapi tortát.

Zenés, táncos előadás

 


 

Az új óvoda épülete az Evangélikus Templommal, a Gyülekezeti Házzal és a Találkozás Házával közös udvarban helyezkedik el, így valóban megteremti az igazi találkozások és élmények lehetőségét Soltvadkert központjában, az 53-as és 54-es főutak találkozásánál.

 

Evangélikus Templom   A templom az óvoda kapuja felöl   Gyülekezeti Ház

 

Találkozás Háza    Templombelső